Sednout si spolu u deskovky – ideální představa rodinného podvečera, když povinnosti jsou už hotovy a do spánku ještě zbývá čas. Fajn způsob trávení upršeného nedělního odpoledne, kdy vy chcete děti nepozorovaně vzdělávat a ony si chtějí hrát… To a mnohem víc přináší velice chytrá značka Captain Smart.
Jejich hry jsou dle výrobce určeny dětem od narození do 11 let, ale samozřejmě ti nejmenší většinou ještě stolní hry dostatečně neocení 😊 Takže bychom to specifikovali spíš tak od 2/3 let do 11. A samozřejmě můžete vsadit na to, že se spolu s dětmi zabaví i dospělí.
Nejlepší na tom všem je, že dítě hrou získává nejen nové konkrétní dovednosti nebo vědomosti (v závislosti na zaměření hry), ale učí se vnímat, soustředit, trénuje paměť a logické myšlení. Nesmíme zapomenout ani na sociální interakci a cílení na schopnost řešit problém. To se v životě bude hodit, a ne jednou.
A z výše zmíněného už asi tušíte, že stejně jako holandští BS Toys cílí na hru bez mobilů a tabletů. Pro dnešní děti bude totiž schopnost poradit si bez elektronických zařízení jednou možná velmi cenná.
Příběh Kapitána Chytrolína
Captain Smart k nám dorazil z Polska. Za jeho vznikem stojí vydavatelství Edgard, který na trhu působí už úctyhodnou třetí dekádu. Captain Smart vznikl proto, aby dětem přinášel hry, hlavolamy, puzzle a hračky, které mají za úkol rozvíjet klíčové dovednosti zábavnou formou.
Zakládají si na originálních ilustracích kreativních grafiků a zároveň na obsahu, na jehož tvorbě se podíleli psychologové, terapeutové, učitelé, zkrátka ti, kteří vývoji dítěte rozumí nejlíp.
V Polsku se hry staly bestsellery, dočkaly se i mnoha ocenění v rámci polských soutěží zaměřených na hračky a dětské značky, celkem pravidelně je dostávají už od roku 2018. A s domácím úspěchem přišel další logický krok – vstup na mezinárodní trh. Dnes Captain Smart baví a vzdělává děti ve Velké Británii, Lucembursku, Německu, Maďarsku a Rumunsku. A i u nás patří k oblíbencům, a to nejen v domácnostech, ale i ve školkách, školách a družinách.
Jdeme si hrát
Captain Smart přináší některé hry, které dobře známe, ale v kreativnějším provedení, a pak taky hry, které jsou skutečnými originály. Začněme prvním zmíněným. Moje první domino je klasika, která zabaví i nejmenší prďolata, třeba i dvouleté. Princip návaznosti už dokáží hravě pochopit. Můžete si vybrat, jestli si chcete procvičovat počty nebo zvířátka.
Dalším velkým oblíbencem mezi stolními hrami obecně je Loto. V případě Captain Smart ho můžete brát jako skvělou pomůcku při učení barev, druhů zvířat, informací o světě nebo třeba v rámci předávání ekologických myšlenek. Co to je recyklace? Co se stane s věcmi, které skončí v odpadkovém koši? Dají se znovu použít? Ano, hra pro dnešní svět velmi zásadní.
Další nestárnoucí klasikou je pexeso (dinosauří) nebo bingo (zaměřené třeba na stopy zvířat v přírodě). Určitě jste oboje hráli jako malí (nebo i jako dospělí 😊) a Capatin Smart je přináší vždy v trochu jiném, novém kabátku. Stejně tak možná znáte i šarády. A pokud ne, doporučujeme je vyzkoušet – dělat zvuky, gesta, kreslit, předvádět pantomimu… Pobaví celou rodinu.
S Captain Smart se můžete zábavnou formou učit i angličtinu a hodiny, digitální i analogové, samozřejmě dostatečně zábavnou formou. A taky se můžete věnovat domácím povinnostem, protože s dětmi je občas potřeba všechno znovu probrat a říct si, co a jak je v domácnosti potřeba (i když jste to už minulý týden vysvětlovali 2x 😊) – třeba vaření, (dáváte dohromady suroviny nutné např. k uvaření polévky), nakupování nebo uklízení (zastavit zlomyslné prachové koule). Hlavně poslední zmiňované si často žádá kreativní způsob k motivaci ze strany rodičů a proč by to nemohla být desková hra. Aby i povinnosti byly zábava!
A pak je tu ještě další sekce stolních her, která by se dala nazvat jako velmi originální a neokoukaná. Třeba Logic, ve kterém řešíte kauzalitu přírodních jevů. Kde se vzal med, který si dám do čaje? I na to vám dá odpověď. Anebo Silnice, což je dráha pro autíčka, kterou si stavíte jako puzzle – a pokaždé na to můžete jít jinak, dát vzniknout novému městu, novým situacím, vzít si na pomoc autíčka, co máte doma, a učit se u toho třeba i pravidla silničního provozu.
Taky se můžete zaměřit na matematiku. Základní počítání můžete procvičit u Hladových příšerek, pokročilejší u Počítání s piráty. S násobením pomůžou Žáby, nebo krabi a nesmíme ani zapomenout na Zakódovaný hrad, která cílí na základy programování, a to i bez počítače, s postavičkou čaroděje, který se snaží najít podklad. To zní perfektně!
Rozvoji sociální inteligence se věnuje hra Moje emoce, protože umět pojmenovat, co člověk cítí nebo co ho právě trápí, je občas kunšt i pro dospěláka. A nejen v případě pocitů je fajn kromě samotného hraní si o tom všem, co se při hře dozvíte, následně popovídat. To je další důležitá funkce hry, na kterou Captain Smart klade důraz.
Bonusem je, že všechny texty v jednotlivých hrách jsou v angličtině, takže s Captain Smart zároveň trénujete i cizí jazyk. Ale nebojte, pokud vy angličtinou nevládnete, vždy najdete pravidla her v češtině u nás na webu v elektronické formě – na stránce produktu.