O (nejen) dřevěných hračkách BS Toys toho víte už určitě hodně, i my jsme už pár řádků stačili napsat. Ale to bylo jen tak v kostce (ty mají samozřejmě taky v nabídce, pochopitelně dřevěné 😊). Už možná víte, že fungují od roku 2006, takže žádní nováčci na scéně to nejsou. Znáte Marcela Schagena, kterému chybělo u současných dětí venkovní aktivní vyžití, víte i o highlightech jejich nabídky. Tentokrát bychom ale s vámi chtěli sdílet jejich hodnoty a základní principy fungování firmy. Představit blíž, co za myšlenky BS Toys stojí a na čem stojí (že by na chůdách? 😊). OK, hloupé vtípky už nechme stranou.
Hračky z Haarlemu go global
Odkud BS Toys vlastně jsou? Jejich celkem malý tým sídlí v holandském Haarlemu, nádherném městě ležícím kousek od Amsterodamu směrem k Atlantickému pobřeží. A za těch téměř 20 let se stačili rozběhnout do celého světa. Od Španělska, přes Izrael až po Austrálii.
Nicméně mezinárodní charakter BS Toys není jen obchodní, ale také definuje druhou stranu mince – cizí země jsou inspirací pro jejich tvorbu. Při hledání zajímavých her, které by BS Toys zařadili do svého portfolia, pokukují po tradičních hrách cizích kultur. Třeba Mikádo původně pochází z Japonska a částečně i z Maďarska, Bowling z Německa, Diabolo z Číny, Kendama z Japonska, Lakros i Twirling jsou ze Spojených Států, zkrátka inspirace je na každém rohu.
Tyto impulsy pak přímo v Haarlemu pár kreativních kolegů zpracovává v něco hmatatelného. Vymýšlí, designují a testují hračky, ale také zároveň ilustrují nebo navrhují obalové materiály. Jsou sice malí, ale evidentně hodně pracovití. Pokud bychom měli zabřednout do exaktních dat, BS Toys tvoří méně než 20 osob a ročně stačí navrhnout a zpracovat 20 až 30 produktů! A my se těšíme na každou novinku jako na Vánoce 😊
Inspiraci hledej u dětí
Jak takový vývoj hračky v BS Toys probíhá? Pojďme se na to podívat… Jako každé (vědecké) poznání – nejprve jde o pozorování. Kromě zmíněné inspirace ze světa nejvíc těží ze svých nejbližších. Téměř všichni v BS Toys jsou sami rodiče, takže si snaží všimnout, co by jejich cvrčky mohlo potěšit, posunout, zaujmout, co v jejich dětském životě chybí. Pak přichází na řadu společný brainstorming, první skeče. A kdyby vás zajímalo, kdo konkrétně za tímto procesem stojí, tak třeba sympatické designérky Filipa a Elske.
Designérka Filipa a její výběr - mj. Sada pro malé lukostřelce
Po odsouhlasení myšlenky se vrhají na designování detailů a vybírání konkrétní podoby – velikosti, materiálu, barvy. Páni, u toho bychom chtěli být a vidět to na vlastní oči! Člověk si možná řekne, že snad každá hračka musí mít u dětí úspěch, ale jak popisují designéři z BS Toys, vždy přichází nervozita, jak se hračka bude líbit, jestli si s ní budou děti hrát tak, jak bylo zamýšleno, nebo úplně jinak, jestli je nebude spíš stresovat než bavit. A těch otázek je vlastně spousta…
Designérka Elske představuje Tahací hračku - veselý krab
Ale teď šup do výroby! Nejprve tedy jednotlivých vzorků. Tým BS Toys do Číny přímo zaletí, aby vše viděl na vlastní oči. Spolupracují pouze s malými firmami, se kterými udržují dlouhodobé vztahy. Vzorky hraček si pak ozkouší na pár dětech, zváží případnou změnu. Následně, jakožto zodpovědná firma, zasílá vzorky do laboratoře, aby se ujistili, že veškeré materiály i hračka jako taková jsou 100% safe (v EU se jedná o normu EN 71). No a pak přichází na řadu focení a natáčení a nakonec – hurá – launch nového produktu! Nicméně i poté BS Toys hledá možnosti, jak hračku vylepšit. Sebereflexe je fajn.
Mise BS Toys: Hrát si (a ideálně bez technologií)
Jak už jsme zmínili, BS Toys se zaměřují hlavně na hračky určené pro venkovní aktivní vyžití. Pohyb na čerstvém vzduchu se jim zdá zásadní, stejně jako fakt, že hra je pro děti extrémně důležitá a pokud je to bez technologií, tak o to cennější.
Prostřednictvím her od BS Toys se rozvíjí motorika, hlavně ta hrubá, myšlení, fantazie, kooperace s dalšími členy rodiny nebo kamarády. A nebojte, na své si přijdou jak milovníci přírody, tak i tepla domovů. BS Toys mají v nabídce i spoustu stolních her. Jsou určeny primárně pro děti, ale baví i dospělé – maminky, tatínky, dědečky, babičky.
Dnes často slýcháme i ze stran odborníků, že pro děti je nejlepší, když se učí hrou. Holanďani jsou této myšlence také nakloněni. A když o tom tak přemýšlíme, možná nebude náhoda, že u nás i v Nizozemí žil nejznámější propagátor tohoto principu. Ano, řeč je o Komenském. Hra a vše, co k ní patří, formuje dítě do budoucna, jeho dospělé já. Může pomáhat rozvíjet fantazii, ale taky utvářet jeho budoucí sebevědomí, nejen schopnost držet rovnováhu, ale i schopnost obstát v náročné situaci. Každý rodič si přeci přeje, aby jeho dítě mělo šťastný život a pokud tomu lze jít naproti, tak směle do toho.
Tady plast nehledejte
BS Toys přemýšlí, jak být v rámci svého fungování co nejvíc ekologicky odpovědní. Už léta získávají materiály udržitelným způsobem. Jelikož většina hraček je ze dřeva, stala se tato surovina jejich hlavní téma – takže od roku 2021 všechny nové produkty mají certifikaci FSC a nyní usilují o to, aby celý sortiment nesl tento certifikát. Nevíte, o čem je řeč? Jde o to, aby práce s daným dřevem probíhala environmentálně odpovědně, sociálně přínosně a ekonomicky životaschopně. Zkrátka dřevo s tímto označením prošlo certifikačním procesem, bylo podrobeno auditům, bylo vypěstováno, zpracováno i zobchodováno v souladu s pravidly FSC (spolupráce probíhá i s nevládními ekologickými organizacemi).
V rámci udržitelnosti a ekologické odpovědnosti se v BS Toys také usnesli, že tištěné manuály hraček patří minulosti. Nahradili je QR kódem, který zákazníka zavede na webové stránky s návody v mnoha jazycích. Barvy na hračky používají zásadně na vodní bázi. Pokud tisknou katalogy, tak je to sójovým inkoustem na recyklovatelný papír. Dalším z pravidel BS Toys je používání krabic reálné velikosti produktu, žádné zbytečnosti, žádné plýtvání.
Kromě dřeva BS Toys používají jako obalové materiály i v rámci samotných hraček recyklovanou lepenku, taky třeba korek a pšeničnou slámu. Ta se jeví jako možná náhrada plastu. Vzniká vlastně jako odpadový materiál a může se z ní vyrábět v podstatě cokoliv – na váhu je lehká, ale přitom vydrží. No a samotný výrobek pak může být kompostovatelný a kruh se nám pěkně uzavírá 😊
Menší produkty umísťují do plechových krabiček. Plastu je okolo nás až až, takže každá změna je vítaná, železo je recyklovatelné a vlastně je super cool mít kromě samotné hračky navíc ještě krabičku na poklady z lesa nebo třeba z babiččiny půdy.
A svět si jejich snahy všímá
Eko-přístupu BS Toys si všímají i organizátoři soutěží. Například v roce 2023 byl vybrán jejich Katapult – Ninja do soutěže Toys Go Green na největším veletrhu hraček na světě, který se pravidelně koná v Norimberku – Spielwarenmesse. Rok na to porota nominovala Lakrosovou sadu. To nebude náhoda 😊 V roce 2024 zaznamenal v (opět) Normiberku úspěch i Balanční chodníček s lekníny v kategorii her pro předškolní děti. A dalších ocenění se BS Toys dočkali i v Belgii nebo Polsku.
A co ocení každý majitel hraček od BS Toys? Díky tomu, že se ve většině případů jedná o dřevo, vydrží hračka i pro další generace. A protože to jsou často hračky, se kterými nebo na jejichž principech si hráli i naši rodiče nebo prarodiče, můžeme si být téměř jisti, že zabaví i další generace a všichni si můžou hrát společně.